Gepard

1. srpna 2011 v 13:34 |  Nejznámější zástupci
Gepard je chrt mezi kočkami. To, že má štíhlé tělo, dlouhé nohy a malou kulatou hlavu, svědčí o tom, že je předurčen k rychlému běhu. Mezi savci je vůbec nejrychlejší. Na krátké vzdálenosti dokáže běžet přes 110 km/h. Při lovu spoléhá na moment překvapení. Svou kořist vyhlíží z nějakého vyvýšeného místa, a pak prudce vyrazí. Nepodaří-li se mu oběť dostihnout, nechá ji být.
V minulosti byl gepard rozšířen ve velké části Afriky a Asii. Ochočené gepardy vycvičené pro chov gazel chovali s oblibou na svých dvorech perští indičtí vládcové. Dnes už asi v Asii žádní gepardi nežijí. V Africe žijí už jen na jihozápadě a na východě. Ale i přes jejich zákonnou ochranu je zde stále pronásledují farmáři.
Počátkem století byl v jižní Africe objeven gepard, který měl na hřbetě místo typických teček černé pruhy. Zoologové jej prohlásili v roce 1927 za nový druh a dali mu jméno gepard královský. Teprve před několika lety se ukázalo, že to byl omyl. Tajemný královský gepard byl jenom odlišně zbarvený jedinec, který se mezi normálními občas vyskytne.
Gepardi jsou samotáři, jen občas loví v párech. Samice je březí 90-95 dní a mívá ve vrhu 3-6 koťat. Malí gepardi mají na krku hřívu, která postupně vypadává. V 6. týdnu už jsou schopni následovat matku a více než rok a půl se pod jejím vedením učí lovit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama