Zajímavosti

28. července 2011 v 15:55
--Jsou pravděpodobně nejúspěšnější lovci živočišné říše - jsou rychlí a krutí zabijáci, kteří při stopování své kořisti využívají buď svou rychlost, nebo moment překvapení.
--Jejich lepším znakem je hravost. Hravostí se již učí lovit. Tu můžeme zpozorovat u koťat. Dospělé kočky si se svou kořistí také hrají. Ale jen občas.
--Kromě geparda mají kočkovití silné, ostré a zatažitelné drápy. Tím, že jsou zatažitelné, se drápy chrání před obroušením. Dráp je jako nehet připevněn ke koncovému prstovému článku, na kterém narůstá zvláštní kostěná a rohovinou pokrytá drápková pochva. V klidu je celý první článek sklopen dozadu pružným vazem, který se podobá ocelové pružině. Tím, že kočky mohou drápy zatáhnout a našlapovat jen na pružné polštářky na spodině tlapek, pohybují se velmi tiše. Žádná z šelem a savců se nepohybuje tak dokonale a ladně. Kočky bez úrazu skáčou i ze značné výšky, poněvadž mají smysl pro rovnováhu. Když padají hřbetem dolů, dovedou se okamžitě otočit, takže dopadnou vždy na končetiny. Proto se po stromech pohybují tak bezpečně.
--Jejich tělo je dokonale přizpůsobeno k chytání a usmrcování své kořisti. Všechny kočkovité šelmy mají ostré a dlouhé špičáky, protože jimi zabíjí svou kořist.
--Smysly šelem jsou kromě několika málo výjimek nesmírně dokonalé. Především čich. S čichem souvisí i vývoj různých pachových žláz. Jejich ostře páchnoucí výměšky může vnímat i člověk, páchnoucí žlázy jsou obyčejně umístěny pod kořenem ocasu. Mají různý význam i účel. Páchnoucím výměškem označují svá teritoria a hledají se.
--Každý druh má svůj typický a různotvárný hlas.
--Poměrně nejdokonalejší mají vyvinutý sluch. Slyší tak dobře, že jim neujdou ani tóny tak vysoké, které lidské ucho už nevnímá.
--Dalším smyslem koček je zrak, který je méně dokonalý. Kromě koček, které vidí dobře i ve tmě. Nikomu z vás jistě neušlo, že oči koček i šelem ve tmě světélkují. Proč? Světelné paprsky, které vcházejí do oka, zachycuje vrstva malých citlivých buněk - sítnice. Na ní se s pomocí čočky jako ve fotografickém přístroji promítá obraz viděného předmětu. Za sítnicí je zvláštní vrstva z lesklých buněk, která odráží paprsky proniklé sítnicí znovu zpět na sítnici a umožnuje lepší využití světelných paprsků.
--Za nejbližší příbuzné koček se považují asijští linsangové rodu Prionodon dříve řazení k cibetkám (Viverrinae). První kočky se objevily během eocénu, tedy přibližně před 40 miliony let. Mezi nejznámější kočky patří bezpochyby kočka domácí, jejíž soužití s člověkem je známé již 4000 až 7000 let. Divocí příbuzní kočky domácí stále žije v Africe a západní Asii, ale poničené životní prostředí značně omezilo plochy jejich výskytu.
--Jiné velmi známé druhy kočkovitých zahrnují velké kočky jako je lev, tygr, levhart, jaguár a gepard (který je navzdory své velikosti příbuzný s malými kočkami) a spousta dalších divokých koček například rys ostrovid nebo puma americká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama