Velké kočky

28. července 2011 v 15:55
Velké kočky (Pantherinae) jsou podčeledíkočkovitých šelem. Zahrnuje jen dva rody koček, které jsou ale notoricky známé, zvláště pak rod Panthera, kam patří lev, tygr, levhart i jaguár.
Velké kočky nalezneme v Asii, Africe a v Jižní Americe; obývají savany, pralesy i horské štíty Himaláje. Oblast jejich největšího výskytu je často také místem s vysokou hustotou lidského osídlení. Velké kočky jsou pronásledovány kvůli ochraně dobytka i samotných lidí žijících v oblasti - zraněné kočky, nebo jedinci neschopní lovu, se někdy stávají lidožrouty. Většinou jsou ale plaché a lidem se vyhýbají.
Všechny velké kočky, kromě dospělého lva, mají srst s kresbou - nejčastěji skvrny nebo rozety, pruhy v případě tygra. Atraktivní zbarvení srsti je příčinou dalšího problému - velké kočky jsou (ilegálně) loveny kvůli kožešině. Jejich majestátní vzhled a síla je učinila symbolem v mnoha kulturách a části jejich těl jsou považovány za talismany nebo mají mít léčivou či jinou moc. Toto je problém hlavně v případě tygra, jehož kosti jsou ceněnou surovinou v tradiční čínské medicíně.
Tygr a levhart sněžný jsou zapsáni na Červeném seznamu jako druhy ohrožené vyhynutím, lev, levhart obláčkový a kočka mramorovaná jsou pak klasifikovány jako druhy zranitelné. Relativně nejhojnějším druhem je levhart skvrnitý. Početní stavy všech druhů velkých koček klesají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama