Manská kočka

27. července 2011 v 22:34 |  Plemena kočiček

Manská kočka (Manská bezocasá kočka)

Původ a historie plemene

O původu manské kočky se vypráví mnoho legend jak z prostředí Španělska, tak z prostředí Vikingů nebo Keltů. Ovšem původ této kočky nenese žádné romantické vysvětlení. Manská kočka je výsledkem mutace dominantního genu. Izolovanost ostrova Man umožnila rozvoj tohoto plemene. Zápisky o těchto bezocasých kočkách sahají do roku 1820. Ke konci 19. století ji objevili i chovatelé a v roce 1901 byl v Británii založen klub chovatelů. Manskou kočku vlastnil i král Eduard VII., což možná podpořilo zájem o toto plemeno. Do USA se manská kočka dostala roku 1933 a zájem o ni velmi stoupl. Poptávka byla tak velká, že správa ostrova Man se začala strachovat o počty těchto koček na rodném ostrově. Proto byla roku 1960 založena vládní chovná stanice, která působí dodnes, ne však již pod státním vedením.

Charakter manské kočky

Manská kočka je věrná a snadno ovladatelná. Má velmi tichý hlas a pozornosti se dožaduje spíše vrněním nežli mňoukáním. V přítomnosti cizích lidí nebo je-li příliš mnoho hluku, bývá neklidná a ostražitá. Velmi snadno se učí. Svého majitele je schopna i bránit. Manské kočky jsou rády ve společnosti své rodiny, o samotě se cítí špatně. Byť nemá ocas, který je potřebný při šplhání, je velmi dobrým lezcem. Manská kočka je skvělým a nadšeným lovcem myší. Hravost těmto kočkám zůstává i v dospělosti.

Popis

Manská kočka dosahuje váhy 3,5 až 5,5 kg. Hlava je velká, kulatá se středně dlouhým nosem. Polštářky hmatových vousků mají být výrazné. Velké uši jsou posazeny na vrchu hlavy a ke špičce se zužují a jsou obrácené ven. Oči jsou velké, kulaté, posazené šikmo k nosu a barva odpovídá barvě srsti. Tělo manské kočky má být zakulacené, pevné a robustní, hřbet krátký. Zadní končetiny jsou delší než přední. Ocas by měl těmto kočkám úplně chybět, ale vyskytují se různé varianty. Pravá manská bez ocasu je "rumpy". Kočka, která má malý počet obratlů je "riser". "Stumpy" má velmi krátký pahýlovitý ocas, který je často stočený. Manská kočka se středně dlouhým ocasem, který je však k tělu stále krátký, je "longy". Existuje také manská kočka s ocasem. Srst manské kočky je hustá s vlněnou podsadou. Vyskytuje se ve všech barvách.

Péče o manskou kočku

Srst manské kočky nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Postačí občas prokartáčovat. Vzhledem k loveckým vášním této kočky by jí měl být umožněn pravidelný přístup ven.

Zvláštnosti

Manská kočka se pohybuje hopkáním jako králík, může však i chodit zcela normálně. Při chovu těchto koček je mnoho problémů. Dominantní gen M je nestálý. Pokud oba rodiče předávají gen M, má to za následek předčasné uhynutí plodů v děloze. I když gen předává jen jeden z rodičů, bývá velké procento potratů. I narozené a na první pohled zdravé kotě může bezdůvodně uhynout. Pro udržení plemene bývají často přikříženy jiné kočky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama